Lubicie lekkie, aromatyczne muffinki? To przepis idealny! Te babeczki są banalnie proste w przygotowaniu, pięknie pachną podczas pieczenia i smakują nieziemsko z ulubioną herbatą lub kawą :)
Składniki:
1 szklanka płatków owsianych górskich
1/4 mąki pełnoziarnistej razowej
3/4 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżki kakao
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1/4 szklanki brązowego cukru
1/5 szklanki oliwy z pestek winogron (lub dowolnej roślinnej oliwy)
2 łyżki masła orzechowego
2 jajka
2/3 szklanki mleka
1 jabłko obrane i pokrojone w kostkę
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza.
Wszystkie składniki, oprócz jabłka, włożyć do misy miksera i dokładnie zmiksować na średnich obrotach przez około 5 minut.
Jabłko obrać, pokroić w kostkę i dodać do masy. Dokładnie wymieszać.
Blachę na muffinki wyłożyć papilotkami. Ciasto nakładać do 3/4 wysokości.
Piec 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
To danie to istna petarda! Pyszne, słodko - pikantne curry, rozgrzewa, poprawia nastrój i motywuje do działania. Idealnie smakuje z prażonymi orzechami i delikatnym kokosowym ryżem. Zróbcie, spróbujcie, zakochacie się!
1 łyżeczka pasty z kolendry (można zastąpić świeżą kolendrą)
1/2 puszki mleka kokosowego
1 łyżka wiórek koksowych
1/2 szklanki wody
2 łyżki czerwonej soczewicy
1 łyżeczka masła orzechowego
1/2 cytryny
sól do smaku
Ryż:
1 filiżanka ryżu
2 filiżanki wody
2 łyżki wiórek kokosowych
1/3 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki anyżu
szczypta soli
2 garście orzechów włoskich
kolendra/natka pietruszki do podania
Przygotowanie:
Batata i marchewkę obieram, myję i kroję na kawałki. Łodygi selera i cebulę kroję w talarki. Do garnka wlewam 2-3 łyżki oliwy, rozgrzewam i wrzucam warzywa. Smażę na średnim ogniu około 5 minut. Dodaję czerwoną pastę curry, pastę z imbiru, trawy cytrynowej oraz kolendry. Intensywnie mieszam. Następnie wlewam 1/2 szklanki ciepłej wody i duszę pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie dolewam mleko kokosowe i wiórki, masło orzechowe i soczewicę. Przykrywam i gotuję na średnim ogniu przez kolejne 15 minut. Pod koniec sprawdzam, czy curry jest dosyć pikantne, doprawiam sokiem z połowy cytryny i solą.
Filiżankę ryżu przesypuję do rondelka i zalewam 2 filiżankami wody. Dodaję cynamon, anyż, wiórki kokosowe i szczyptę soli. Całość zagotowuję, zmniejszam ogień do małego i gotuję 20 minut, do miękkości.
Orzechy wysypuję na małą patelnię i lekko rumienię.
Do miseczek nakładam ryż i curry. Posypuję orzechami i natką pietruszki. Smacznego!
Nadziewane papryki wydają się być trudnym i co gorsza czasochłonnym obiadem. Nic badziej mylnego :) Wszystkie czynności można zgrać tak by przygotowanie było prostym i przyjemnym procesem. Kaszę możemy ugotować w czasie gdzy papryki i marchew będą się podpiekać w piekarniku, a samo oczekiwanie na finalną wersję warto wykorzystać na np. przegląd prasy lub miłą pogawędkę z bliską osobą. Zatem zapraszam - do dzieła!
Składniki: Pieczone papryki:
2 papryki
3/4 filiżanki kaszy jaglanej
1/2 filiżanki zielonego groszku (mrożony)
1/2 papryczki chili
1/4 papryki czerwonej
2 łyżki natki pietruszki
2 łyżki tartego żółtego sera
2 łyżki oleju lnianego
Pieczona marchew:
4 średnie marchewki
1 łyżeczka suszonego tymianku
2 łyżki oliwy z oliwek
Sałatka:
2-3 garście liści szpinaku
1/2 granatu
2 łyżki oleju lnianego
kilka płatków twardego sera - grana padano
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewam do 200 stopni Celsjusza.
Papryki myję, przekrawam na pół, układam w naczyniu żaroodpornym i wstawiam do piekarnika na 30 minut.
Marchew myję, kroję na słupki, układam na filii aluminiowej, posypuję tymiankiem, polewam oliwą, zawijam i wsadzam do piekarnika.
Kaszę jaglaną przesypuję do rondelka i zalewam 1 i 1/2 filiżanki wody. Gdy kasza się zagotuje, zmniejszam ogień do średniego, dorzucam groszek i po 5 minutach zmniejszam ogień do małego. Kaszę od czasu do czasu mieszam, żeby nie przywarła do dna rondelka. Gotuję 20 minut.
Paprykę i papryczkę chili kroję na drobniutką kosteczkę. Natkę pietruszki drobno siekam.
Gdy kasza i groszek będą miękkie, wykładam ją na miseczkę. Dokładam chili, natkę, olej lniany, solę i dokładnie mieszam.
Wyciągam papryki z piekarnika i nadziewam je kaszą. Wierzch posypuję startym żółtym serem. Papryki wkładam z powrotem do piekarnika i zapiekam 20 minut.
Przygotowuję sałatkę: szpinak dokładnie myję i osuszam. Granat przekrawam na pół i wyciągam z niego pestki, którymi posypuję liście szpinaku. Całość polewam olejem lnianym i posypuję płatkami sera grana padano.
Papryki wyciągam z piekarnika, układam na talerzu. Marchewkę odwijam z folii aluminiowej i wykładam na półmisek. Obok układam sałatkę ze szpinaku. Smacznego!
Od pewnego czasu miałam pomysł na pieczoną soczewicę. W końcu pomysł ten udało mi się zrealizować. Zrobiłam pyszną, aromatyczną zapiekankę, która nie tylko syci, ale też poprawia nastrój. W dodatku po takim obiedzie można jeszcze pójść na biegowy trening :)
Składniki:
1 szklanka zielonej soczewicy
1/3 szklanki czerwonej soczewicy
2 szklanki wody
2 małe marchewki
1/2 cebuli
1/2 czerwonej papryki
1/2 małej cukinii
2 pieczarki
3 suszone pomidory
3/4 papryczki chili
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1 kulka sera mozzarella
Sól i pieprz
Przygotowanie:
Do garnka wsypuję szklankę zielonej soczewicy, którą zalewam 2 szklankami wody. Soczewicę zagotowuję, zmniejszam ogień i gotuję przez 10 minut. Po tym czasie, dosypuję czerwonej soczewicy, doprowadzam do wrzenia, następnie gotuję 10 minut na wolnym ogniu.
Marchewki, cukinię, paprykę, pieczarki myję i kroję na drobne kawałki.
Cebulę obieram i drobno siekam. Na małej patelni rozgrzewam 2 łyżki oliwy, wrzucam na nią cebulę i podsmażam 3 minuty. Dodaję pieczarki i drobno posiekane chili, smażę całość około 5 minut.
Piekarnik rozgrzewam do 190 stopni Celsjusza.
Ugotowaną soczewicę wykładam do naczynia żaroodpornego. Dodaję podsmażone pieczarki, suszone pomidory pokrojone w paski a także paprykę, cukinię i marchewki. Doprawiam tymiankiem, solą i pieprzem. Na wierzchu układam kawałki mozzarelli. Potrawę wkładam do piekarnika i piekę około 30 minut.
Podaję z ulubioną sałatką ze szpinaku z prażonymi migdałami. Smacznego!